"Szczygieł" Donna Tartt |
"SZCZYGIEŁ" DONNA TARTT
coś o autorce: Pisarka skrzętnie chroni swoją prywatność. Wiemy, że jest skrupulatna i wydaje średnio jedna książkę na 10 lat. Pozostałe tytuły to "Tajemna historia" i "Mały przyjaciel". Za powieść "Szczygieł" Donna Tartt otrzymała nagrodę Pulitzera i Carnegie Medal. Ciekawostką jest fakt, że obraz, który staje się leitmotivem powieści i podróżuje przez Stany i Europę, wisi sobie spokojnie w muzeum w Hadze.
wydawnictwo: Znak Literanova
liczba stron: 839 stron
Theo Drecker ma trzynaście lat i mieszka mamą w Nowym Jorku. Ojciec wyprowadził się od nich, więc tych dwoje skazanych jest na siebie. Kochają się bezwarunkowo. Niestety pewnego razu udają się do Metropolitan Muzeum, w którym ma miejsce zamach terrorystyczny. Matka chłopca ginie, a on wiedziony impulsem kradnie obraz - tytułowego "Szczygła".
Krytycy zaliczają powieść do nurtu Bildungsroman czyli "o kształtowaniu, formowaniu się" głównego bohatera. Uderzająca jest też fascynacja autorki Dickensem. Przychodzi na myśl zwłaszcza "Oliver Twist". Theo półsierota, brutalnie oderwany od ukochanej matki, musi zmierzyć się ze światem zewnętrznym. Pierwszym etapem podróży Theo są rodzice jego klasowego kolegi - państwo Barbour. Pisarka świetnie szkicuje obraz bogatej finansjery nowojorskiej. Pokazując blaski i cienie ich życia, skrywane tajemnice i trudne relacje. Nie lukruje, ale też nie dyskredytuje bohaterów. Okiem dziecka odkrywa, że idealny świat nie istnieje. Jest źle, a ma być jeszcze gorzej.
Oto wkrótce pozorna stabilizacja w życiu Theo się skończy. Na scenę wkracza jego ojciec - niespełniony aktor, alkoholik, hazardzista i bankrut. Zabiera chłopca do Las Vegas, które mocno kontrastuje z N.J. Osiedle domków, w większości opuszczonych, przypomina wielką piaskownicę. Pustynia dopomina się o swoje... Chłopiec poznaje w nowej szkole kolegę pół- Ukraińca, pół-Polaka Borisa. Theo za namową nowego kumpla zaczyna eksperymentować z alkoholem i narkotykami...Dzieciństwo brutalnie się kończy. Jedynym wspomnieniem przeszłych, szczęśliwych czasów jest trzymany obraz, który trafia na listę zaginionych dzieł sztuki. Ta cienka nić pozwala przeżyć kolejne rozczarowania w świecie, w którym dorośli nie zdają egzaminu...Jednak jak to w życiu, zdarzają się też pozytywni bohaterowie. Hobie, antykwariusz i renowator mebli, przygarnia chłopca, gdy ten ponownie ląduje w Nowym Jorku. Theo zaczyna rozwijać żyłkę handlową, nie zawsze stosując uczciwe chwyty...
Ponad osiemset stron intensywnej lektury, uwodzi przede wszystkim różnorodnością. Czego tu nie ma? XIX-wieczna dickensowska opowieść o półsierocie, którego nikt nie chce, przeobrażenie się chłopca w mężczyznę. Pojawiają się pułapki łatwego pocieszenia - narkotyczne odloty, fascynacje seksualne, uzależnienie od opioidów, samotność, przyjaźń i walka o przetrwanie, a w końcu problem winy i zadośćuczynienia. W kobierzec wyżej cytowanych wątków Donna Tartt z brawurą wplata wątek sensacyjno-kryminalny. Theo musi się zmierzyć z handlarzami skradzionych dzieł sztuki, a to spotkanie do łagodnych nie należy...
"Szczygieł" jest bardzo intensywny, a bohaterowie stworzeni przez pisarkę wypadają naturalnie. Bardzo Wam polecam tę lekturę, o przepraszam cegłę!
ocena: 10/10
Coś więcej o autorce:
https://www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obcasy/1,96856,17878441,Donna_Tartt__Dandyska_w_rozmiarze_XS_z_Pulitzerem.html
I jeszcze to:
https://kultura.onet.pl/wiadomosci/donna-tartt-nieuchwytna-nieprzystepna-nieodgadniona-i-tajemnicza/p1stnj2
Komentarze
Prześlij komentarz